Panele fotowoltaiczne na budynku wielorodzinnym.
Dodane przez Admin dnia Listopada 14 2017 09:36:49

Po raz pierwszy w naszym mieście panele fotowoltaiczne na dachu budynku wielorodzinnego przy ul. Krasińskiego 17.
„Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla Miasta Gorlice między innymi promuje rozwój wykorzystywania energii odnawialnej.
Zgodnie z Prawem energetycznym odnawialne źródła energii, to źródła wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, geotermię, fal i prądów morskich, spadku rzek, biomasy, biogazu pozyskiwanego w różnych znanych technologiach.
Energia słoneczna jest strumieniem niewyczerpalnego ciepła i światła docierającego na powierzchnię ziemi. Technologia wykorzystywanej energii słonecznej znajduje obecnie zastosowanie do wytwarzania energii ciepła lub energii elektrycznej. Przemiana energii słonecznej w energię elektryczną otrzymujemy za pomocą paneli fotowoltaicznych.
Na terenie Miasta Gorlice są eksploatowane panele fotowoltaiczne o różnej mocy, ale największą instalację fotowoltaiczną posiada Szpital specjalistyczny im. H. Klimontowicza , która łącznie liczy 554 panele fotowoltaiczne.
Mając świadomość, że wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii to redukcja emisji gazów cieplarnianych – bardzo pożądany efekt ekologiczny, ale również oczekiwany efekt ekonomiczny.
Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej „Krasińskiego” wspólnie z organizacjami pozarządowymi: Stowarzyszeniem „Partner dla Przedsiębiorczości” w Gorlicach i Stowarzyszeniem Ekopsychologia w Zakliczynie zrealizowali w ramach Projektu „Karpackie Inicjatywy Lokalne 2”, zadania pt.: „Elektrownia słoneczna 1,8 – 2,0 kWp – ogniwa fotowoltaiczne”, przy pełnym dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Głównymi podzespołami instalacji fotowoltaicznej oddanej do eksploatacji są:
• moduły fotowoltaiczne polikrystaliczne, wykonane z wykrystalizowanego krzemu;
• falownik ( inwertor ) – przetwornik mocy, urządzenie elektryczne zamieniające prąd stały na prąd przemienny;
• elementy złączne i akcesoria: skrzynka rozdzielcza, zabezpieczenia zmiennoprądowego, ogranicznik przepięć, okablowanie;
Instalacja ta połączona z instalacją oświetleniową pomieszczeń wspólnego użytkowania w budynku w pełni zabezpiecza jego zapotrzebowanie na energię elektryczną, a nadwyżki prądu kierowane są do publicznej sieci elektrycznej.

Efekt ekologiczny: zmniejszenie emisji CO2 o około 900 kg /rok, pyłów zawieszonych ( smog ) i innych zanieczyszczeń powietrza.

Efekt ekonomiczny: produkcja „czystej” energii na potrzeby własne pokryje koszty zużycia energii elektrycznej oświetlenia pomieszczeń wspólnych w budynku sześcioklatkowym


Pamiętajmy, że czyste środowisko naturalne, to lepsze nasze zdrowie i naszych bliskich, których kochamy – dbajmy o czyste środowisko jak o własne zdrowie
.