Strona Główna · Kategorie Newsów Kwietnia 20 2025 01:43:50
Nawigacja
Strona Główna
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Web Statistics

Oferta dla wspólnot

Skład Zarządu

Skład Rady Nadzorczej

Komunikaty

KOMUNIKATY

Regulaminy są w trakcie moderniacji i mogą być nieaktualne
  • REGULAMIN C.O-obowiązuje 1.01.2023- NEW
  • Regulamin Udostępniania Dokumentów
  • Regulamin Miejsc Postojowych- NEW
  • Regulamin Zlecania Usług i dostaw obcym wykonawcą- NEW
  • Regulamin Funduszu Społecznego- NEW
  • REGULAMIN Zużycia Wody
  • REGULAMIN Rady Nadzorczej
  • REGULAMIN Zlecania usług
  • Regulamin Porządku Domowego
  • Regulamin Pomieszczeń
  • Obwieszczenie monitoring.
  • STATUT

    STATUT

  • (NEW) STATUT 12.09.2022
  • DRUKI

    Szkody należy zgłaszać na adres:

    UNIQA TU. S.A.

    Serwis do Likwidacji Szkody

    Na stronie internetowej: www.uniqa.pl wejdź w zakładkę:

  • SZKODY ROSZCZENIA
  • Wybierz kategorię ubezpieczeń DOM MIESZKANIE i kliknij ZGŁOŚ ZDARZENIE
  • następnie wybierz kategorie UBEZPIECZENIE PRZY CZYNSZU LOKATORA i wypełnij formularz zgłoszeniowy.

    Lub

    TELEFONICZNIE

    Dla złaszajacych Szkodę:

    42 63 44 844

    Od miesiaca marca 2011 Polisa stała o Nr 640-A 111 962

    Uniqa!

    Uniqa!

    Uniqa!

    Wniosek o remont!

    Formularz zgłoszenia zgonu uprawnionego

    Zmiana wysokości metrów sześciennych wody

    Formularz wniosku o wydanie zaświadczenia

    Deklaracja przyjęcia w poczet członków

    Oświadczenie o przesyłaniu korespondencji drogą elektroniczną

    Wniosk o montaż klimatyzacji

  • Przetargi

    Przetargi!

    Przepisy Spółdzielcze
  • Prawo Spółdzielcze
  • Nowa Ustawa o Spółdzielniach
  • Wynik Przetargów

    Wynik!

    Fotki z Naszego Osiedla
    Blok Nr 5
    Blok Nr 5
    SM KRASINSKIEGO
    TVG

    Gorlice

    Spółdzielnie

    Mlodych

    Malopolska

    PRZETARG
    Dotyczy: zaproszenia do złożenia ofert.


    Ogłaszamy przetarg publiczny w trybie nieograniczonym, zgodnie z Prawem o Zamówie-niach Publicznych na:

    1. Termomodernizacja budynku kotłowni przy ul. Krasińskiego 3 zgodnie z SIWZ.

    2. Termin wykonania zamówienia od 1.08.2016 r. – 30.11.2016 r.

    3. Oferent, który wygra przetarg zobowiązany jest udokumentować spełnienie wymagań wy-mienionych w art.22 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych oraz złożyć oświadczenie, że nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 24 Ustawy Prawo o Zamówieniach Publicznych.

    4. Oferty w zaklejonych kopertach zaopatrzone w napis „Termomodernizacja budynku kotłowni”, należy składać w siedzibie SM „KRASIŃSKIEGO” ul. Krasińskiego 3; 38 – 300 Gorlice pokój Nr 2 do dnia 25.07.2016 r. do godz. 12.00.

    5. Otwarcie ofert nastąpi 26.07.2016 r. o godz. 12.00 w siedzibie zamawiającego pokój Nr 3.

    7. Osoba uprawniona do kontaktów z oferentami mgr inż. Karol Mazur – Prezes Zarządu lub bezpośrednio w siedzibie od godz. 11.00 do 14.00 tel. (0-18) 353-71-26.

    8. Przedmiar robót znajduje się w siedzibie SM.
    Protokółz WZ + Uchwały
    Pobierz plik Protokół Z WZCz 2016

    Pobierz plik Uchwała Nr 1/2016
    Pobierz plik Uchwała Nr 2/2016
    Pobierz plik Uchwała Nr 3/2016
    Pobierz plik Uchwała Nr 4/2016
    Pobierz plik Uchwała Nr 5/2016
    Pobierz plik Uchwała Nr 6/2016
    Pobierz plik Uchwała Nr 7/2016
    Pobierz plik Uchwała Nr 8/2016
    Pobierz plik Uchwała Nr 9/2016
    Pobierz plik Uchwała Nr 10/2016
    Pobierz plik Uchwała Nr 11/2016



    Karpacka Inicjatywa Lokalnana Osiedlu Krasińskiego - na półmetku.
    Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że realizacja podjętej inicjatywy pn. : „Ochrona środowiska przyrodniczego, przywracanie różnorodności biologicznej środowiska, wykorzystanie wody opadowej” na Osiedlu Krasińskiego w Gorlicach osiągnęła półmetek.
    Na wstępie należy przypomnieć wszystkim niedoinformowanym, że przedsięwzięcie w całości jest finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Karpackiej Inicjatywy Lokalnej wdrażanej przez Stowarzyszenie Ekopsychologia.
    Każdy mieszkaniec Osiedla wie, że zostały zawieszone nowe budki lęgowe dla ptaków z przeznaczeniem dla szpaków, sikorek, jerzyków, wróbli oraz dla wiewiórek.
    Uznaliśmy, że jest potrzeba przywracania różnorodności biologicznej poprzez odtworzenia siedlisk tych ptaków i wiewiórek, które do niedawna licznie tu żyły i rozmnażały się, sprawiając radość mieszkańcom, a szczególnie naszym „maluchom” i nie tylko.
    Może ktoś zapytać dlaczego tyle budek ? lub Czemu zostały zawieszone przed zimą, skoro okres gniazdowania i lęgowy przypada na miesiące wiosenne ?
    Dobrze wiemy, że nie każda budka zostanie zasiedlona zgodnie z naszym życzeniem, pomimo iż zasady właściwej lokalizacji , takie jak: wysokość montażu nad ziemią, orientacja otworu wlotowego względem stron świata i inne wymagania zostały zachowane.
    Ptaszki mają swoje zasady i wymagania, których jeszcze wszystkich do końca nie znamy.
    Budki dla wiewiórek, to też ciekawe, bo wiewiórka pospolita w budce lęgowej czy w naturalnej dziupli w zasadzie przechowuje swoje zapasy. Do tego celu potrafi wykorzystywać nawet do kilkunastu miejsc, jednakże nie zawsze o nich później pamięta.
    W celach rozrodczych i mieszkalnych wiewiórka najczęściej wykorzystuje gniazda ptaków lub sama je buduje.


    Nowe budki przed zasiedleniem powinny przejść proces „wysezonowania”, to znaczy stracić zapach „nowości”, a właściwie zakładu stolarskiego. Taki zapach nie zachęca ptaki do zasiedlenia, dlatego montaż budek dokonany jest właśnie teraz przed sezonem zasiedlenia.
    Namawiamy wszystkich mieszkańców, by poświęcali troszkę czasu na obserwację żywej przyrody, bo można się jeszcze wiele ciekawego o niej dowiedzieć i wiele dobrego nauczyć.
    Dla lepszej obserwacji i obcowania oraz bliższego poznawania zachowań ptaków zimujących, zostały przy każdej nieruchomości zamontowane karmniki.

    Karmnik



    Karpacka Inicjatywa Lokalna realizowana na Osiedlu „Krasińskiego”.
    Realizacja podjętych działań w ramach Karpackiej Inicjatywy Lokalnej pn.: „Ochrona środowiska przyrodniczego, przywracanie różnorodności biologicznej środowiska, wykorzystanie wody opadowej” na Osiedlu Krasińskiego w Gorlicach jest na ukończeniu.
    Na wstępie należy zaznaczyć, że przedsięwzięcie w całości jest finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach projektu „Karpackie Inicjatywy Lokalne” wdrażanego przez Stowarzyszenie Ekopsychologia.
    W ramach realizacji Inicjatywy zostało zawieszonych 10 budek lęgowych dla dla szpaków, sikorek, jeżyków, wróbli oraz dla wiewiórek. Dodatkowo zamontowano 8 szt. karmników dla ptaków zimujących. W okresie wiosennym zostanie dodatkowo posadzone 35 szt. drzewek i 15 szt. krzewów, w tym również drzewa i krzewy, których nasiona będą karmą dla ptaków i wiewiórek.

    Uznaliśmy, że jest potrzeba przywracania różnorodności biologicznej, poprzez odtworzenia siedlisk tych ptaków i wiewiórek, które do niedawna licznie tu żyły i rozmnażały się, sprawiając radość mieszkańcom, a szczególnie naszym „maluchom” i nie tylko. Rezultatem tych działań jest przywracanie bioróżnorodności środowiska , co jest naszym obowiązkiem.
    Kolejnym działaniem dla ochrony naszego środowiska jest montaż dwóch zestawów do gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej do celów gospodarczych.
    Zestawy do gromadzenia wody opadowej tego typu mają już szerokie zastosowanie w krajowych gospodarstwach domowych oraz w niektórych branżach gospodarki narodowej.
    W praktyce w pełni zdały egzamin, są bezpieczne w eksploatacji, na dopływie za-montowany jest zbieracz wody z filtrem oraz zawór odcinający zewnętrzny, ręcznie sterowany, a w górnej części zbiornika jest na stałe zainstalowany przewód odprowadzający ewentualny nadmiar wody w zbiorniku bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, co zabezpiecza pomieszczenia, w których są zamontowane, w tym przypadku pralnię przed zalaniem.
    Już minionego lata przekonaliśmy się , że bardzo były by przydatne zapasy „darmowej” wody do podlewania zieleni na Osiedlu, szczególnie w upalne dni. Warunki klimatyczne, jak można wyraźnie zauważyć, podlegają systematycznym zmianom.
    Szanujmy wodę, powinniśmy racjonalnie zużywać czystą wodę z kranów i w miarę możliwości zastępować ją wodą z opadów atmosferycznych, a szczególnie do celów gospodarczych.
    Wracając do wspomnień, przypomnijmy sobie jak nasi dziadowie i rodzice gromadzili wodę opadową i z powodzeniem zużywali ją w gospodarstwie domowym.
    Myśląc o wykorzystaniu wody opadowej, nie należy tracić wątku ekonomicznego i ekologicznego. Często narzekamy, że woda uzdatniona nie jest tania, a przecież niewątpliwie w przyszłości będzie jeszcze droższa. Pomyślmy tylko, ile energii trzeba zużyć, by wodę uzdatnić, dostarczyć do kranów, a potem znowu oczyścić ścieki, by można ją było odprowadzić do zlewni. Zużyta energia w tym procesie, to produkcja dodatkowych zanieczyszczeń środowiska, w tym bardzo niepożądanego gazu cieplarnianego – dwutlenku węgla.
    Wszyscy mieszkańcy zużywający wodę bez względu na wiek, powinni mieć pełną świadomość, że racjonalna gospodarka wodno – ściekowa jest konieczna, to ochrona naszego środowiska - to się bardzo opłaca.
    „Niech żyje bal” !
    Niech żyje bal!

    Sobota szósty luty była dniem, w którym różne organizacje społeczne organizowały spotkania towarzyskie , zabawy taneczne, a w lokalach rozbrzmiewały melodie porywające do tańca, przy biesiadnych stołach słychać było gwar i radosne śmiechy bawiących się uczestników imprez.
    Rada Nadzorcza i Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Krasińskiego” , również zaprosił członków Spółdzielni na „Bal Karnawałowy”. Gwarancją udanej imprezy było oddanie w pewne, dobre ręce obsługi i serwowanych udanych, smacznych potraw kulinarnych. Dobrą atmosferę do zabawy i oprawę muzyczną, zapewnił sprawdzony już zespół muzyczny wraz z sympatyczną, doskonałą solistką. Oczywiście, że najważniejsi na sali był sami mieszkańcy, którzy w komplecie i dobrych nastrojach wzięli udział we wspólnej zabawie. Wszyscy bawili się dobrze, przy stolikach było gwarno i wesoło, ale gdy orkiestra grała, parkiet szybko się zapełnia, a stoliki były opustoszałe, co potwierdza dobrą atmosferę na sali balowej. W dobrych humorach bawiono się do północy, chociaż trochę było żal kończyć i już wracać do domu, gdy w uszach ciągle naprzemian brzmiały niezapomniane przeboje ..”Niech żyje bal… orkiestra nam gra…”

    Ale wszystko co dobre ma swój koniec , takie jest życie.
    Koniec „Balu” to też koniec karnawału. Należy jednak mieć nadzieję, graniczącą z pewnością, że na życzenie mieszkańców wszystko będzie można jeszcze raz powtórzyć przy innej okazji.

    tekst: Karol Mazur
    Firma Godna Zaufania

      Certyfikat

    Jak należy segregować śmieci

     Jak segregować śmieci=

    A p e l d o m i e s z k a ń c ó w n a s z e j S p ó ł d z i e l n i.
    Pamiętajmy - mamy szansę bardzo wiele skorzystać, mieć lepiej bez ponoszenia kosztów własnych.
    Warunek – wszyscy idziemy i oddajemy swój głos w dniach: 14 do 23.10. br. w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego na 2016 r.

    W tym głosowaniu obowiązują znowelizowane zasady, o czym przypominamy, by nie popełnić błędu i utracić danej nam szansy.
    Burmistrz Miasta Gorlice na wstępie powiedział: To w Wasze ręce oddajemy inicjatywę i od Waszych głosów zależeć będzie, na co wydane zostaną pieniądze w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. ,podejmując decyzję o przeznaczeniu kwoty 780 tyś złotych na realizację projektów, które zostaną, wybrane w głosowaniu bezpośrednim w Pawilonie Historii Miasta na gorlickim Rynku.
    Tym razem nie głosujemy przez Internet !
    Kolejną nowością jest podzielenie tej puli pomiędzy dwa typy zadań:
    • 300 tyś, złotych na realizację projektu ( bądź projektów ), ogólno miejskich, dotyczy więcej niż jednego osiedla.

    • pozostałe 480 tyś złotych posłuży realizacji zadań na poszczególnych osiedlach, tj. każde osiedle dysponować będzie kwotą 40 tyś złotych.
    Szczegóły w Regulaminie budżetu Obywatelskiego Miasta Gorlice na 2016 r. ( www.gorlice.pl ).
    Mieszkańcy Osiedla nr 12 zgłosili nw. projekty:
    1. Ogólno miejski pn. „Rewitalizacja bulwaru nad rzeką Ropą z wykonaniem łącznika ścieżki rowerowej i poszerzeniem infrastruktury rekreacyjno-sportowej oraz poprawą zabezpieczenia przeciwpowodziowego lewobrzeżnej części miasta. (bardzo ważny dla mieszkańców naszej Spółdzielni – ochrona przed powodzią , pamiętamy 2010 r. ? ! )



    Dwa projekty osiedlowe:

    1. „Poprawa estetyki przestrzeni publicznej na Osiedlu Krasińskiego”.
    Lokalizacja: dwie ulice boczne ulicy Krasińskiego (wzdłuż ogrodzenia MZS nr 4 oraz prowadząca do bloków nr 5 i 7).
    (dotyczy bezpośrednio mieszkańców naszej Spółdzielni ).
    2. Budowa placu zabaw przy ulicy Słowackiego.
    Prosimy uważnie głosować na zadania bezpośrednio nas dotyczące - liczy się każdy głos.
    Pomimo występującej mocnej konkurencji, jeżeli będziemy solidarni i będziemy chcieć to osiągniemy cel, pod warunkiem, że wszyscy uprawnieni mieszkańcy będą głosować !

    Do dyspozycji każdy ma dwa głosy, które możemy oddać : jeden na zadanie ogólno miejskie i tylko jeden na wybrane zadanie swojego Osiedla.




    Jeżeli lubisz otrzymywać prezenty, to potwierdź to oddając swój ważny głos na zadanie dotyczące naszej Spółdzielni.
    Zadanie osiedlowe: Osiedle Krasińskiego nr 12.
    Nawa zadania osiedlowego;
    „Poprawa estetyki przestrzeni publicznej na Osiedlu Krasińskiego”.
    Opis zadania:
    Poprawa estetyki przestrzeni publicznej na Osiedlu Krasińskiego, obejmuje dwie ulice boczne ulicy Krasińskiego :

  • jedna biegnąca wzdłuż ogrodzenia Miejskiego Zespołu Szkół nr 4 (działka nr 2909/12, stanowiąca własność Urzędu Miasta) ;

  • druga prowadząca do bloków nr 3, 5 i 7 oraz nieruchomości prywatnej (działka nr 2909/4, stanowiąca własność Urzędu Miasta).

    Obydwie ulice boczne, ulicy Krasińskiego są typowymi ciągami komunikacyjnymi, składającymi się z jezdni wyposażonej obustronnie w chodniki dla pieszych.
    Omawiane ciągi komunikacyjne są świeżo po modernizacji, jak i cała przestrzeń architektoniczna, która prezentuje się bardzo imponująco.
    Jednak szeroki chodnik biegnący wzdłuż ogrodzenia Szkoły, jego betonowe „połacie” i asfaltowa jezdnia stwarzają obraz „szarości”, co wywołuje w jakimś stopniu stan przygnębienia, który nie nastraja przechodniów pozytywnie do aktywnych działań, a szczególnie do nauki młodzież szkolną, licznie korzystającą z tego chodnika, który prowadzi bezpośrednio do wejścia głównego budynku Szkoły.
    Po przeciwnej stronie budynku Szkoły, biegnie drugi, analogiczny ciąg komunikacyjny prowadzący do bloków nr 3, 5 i 7 oraz nieruchomości prywatnej, gdzie mieści się: Warsztat Stolarski, Biuro Rachunkowe , Lecznica dla małych zwierząt.

    Z tego ciągu komunikacyjnego korzystają również uczniowie dochodzący do MZS nr 4.
    Na wybrukowanym placu, „leżącym niejako pomiędzy blokami nr 3 i 5” zlokalizowanym na działce nr 2809/26 (własność Urzędu Miasta), ustawiane są pojemniki na segregowane odpady komunalne - będące własnością Urzędu Miasta.
    Dostęp do pojemników jest nieograniczony.
    Korzystają z nich mieszkańcy bloków 3,5,7, dla których pojemniki są przeznaczone na wyłączność , oraz inni nie uprawnieni dostawcy, na „dziko” wsypują własne śmieci niestety już w tym przypadku „nie segregowane” .
    Sytuacja ta powoduje powstawanie nieładu, „obcy dostawcy śmieci podrzucają śmieci” o zmroku, czy w późnych godzinach wieczornych bądź nocnych nie tylko, że nie segregują śmieci, ale mieszają je z już posegregowanymi odpadami, demoralizując w ten sposób mieszkańców, rzetelnie wypełniających obowiązek segregacji, a ponadto zanieczyszczają otoczenie wokół pojemników, stwarzając dogodne warunki dostępu dla zwierząt i ptactwa przenoszącego zarazki chorobotwórcze i roznoszącego odpady po Osiedlu.
    Rozsypywane wokół pojemników śmieci i pozostawione w nieładzie miejsce składowania w zdecydowany sposób, demoralizują przechodzącą tamtędy młodzież szkolną i szpeci estetyką przestrzeni architektonicznej, która z tak dużym nakładem pracy i publicznych środków finansowych została stworzona.
    Dla poprawy estetyki na Osiedlu, wnioskujemy:
  • W celu ożywienia „szarej” przestrzeni architektonicznej, na krawędzi chodnika o długości ok. 100 m i szer. 2 m, biegnącego wzdłuż ogrodzenia MZS nr 4 ustawić donice ( skrzynki mrozoodporne ) o wymiarach: szer. 30, wys. 30, dł. 60 cm w ilości 20 szt. oraz na łukach chodnika donice mrozoodporne o średnicy 50 cm i wys. 32 cm, w ilości 30 szt. z nasadzonymi kolorowymi kwiatami i innymi różnokolorowymi roślinami, cieszącymi wzrok młodzieży szkolnej i przechodniów przez cały sezon wiosenno – letni, aż do późnej jesieni.

  • Dla poprawy estetyki miejsca odbioru odpadów i zapewnienia racjonalnego segregowania odpadów komunalnych ustawić typową, przeznaczoną do takich celów, zamykaną „osłonę śmietnikową” wraz ze stosownym wyposażeniem w pojemniki na odpady.
    Szacunkowy koszt zadania ok.: 39 960 zł.

    Zapraszamy mieszkańców, a szczególnie rodziców młodzieży szkolnej uczęszczającej do MZS nr 4. o liczny udział w głosowaniu.
    Od Państwa oddanych głosów zależy poprawa warunków otoczenia w jakim żyjemy.



  • Komunikat Specjalny

     Ogłoszenie title=

    Karpackie Inicjatywy Lokalne.
    Karpackie Inicjatywy Lokalne.

    Program Karpackie Inicjatywy Lokalne& ; wynika z potrzeby wdrażania zapisów „Ramowej konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat” ( dalej zwaną „Konwencją Karpacką” ).
    Celem Programu „Karpackie Inicjatywy Lokalne” ( zwanego dalej Programem ) jest ochrona różnorodności biologicznej Karpat oraz wdrażanie zapisów „Konwencji Karpackiej” i Protokołu o ochronie i zrównoważonym użytkowaniu różnorodności biologicznej i krajobrazowej Karpat.
    Realizacja „Programu” polega na wyzwoleniu potencjału społecznego lokalnych organizacji pozarządowych lub grup nieformalnych i obywateli w zakresie poprawy karpackiego środowiska naturalnego w określonej tematyce.
    Organizatorem Programu Karpackie Inicjatywy Lokalne; jest Stowarzyszenie Ekopsychologia z siedzibą w Zakliczynie.
    Program polega na wyborze najciekawszych Karpackich Inicjatyw Lokalnych i przyznaniu autorom ( realizatorom ) wsparcia finansowego przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
    Stowarzyszenie „Partner dla Przedsiębiorczości” w Gorlicach wystąpiło z inicjatywą lokalną, pt. „Ochrona środowiska przyrodniczego, przywracanie różnorodności biologicznej środowiska, wykorzystanie wody opadowej”. Inicjatywa została pozytywnie oceniona, zakwalifikowana do realizacji i dofinansowania.
    Zadanie będzie realizowane na terenie stanowiącym własność Skarbu Państwa w wieczystej dzierżawie przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Krasińskiego” w Gorlicach.
    Uzasadnieniem realizacji podjętej inicjatywy jest fakt , że postępująca urbanizacja tego zakątka rejonu z konieczności naruszyła równowagę różnorodności biologicznej środowiska.
    W Gorlicach na prawym brzegu rzeki Ropy zlokalizowany jest naturalny zabytkowy Park Miejski, z którego licznie korzystają mieszkańcy, seniorzy, matki z małymi dziećmi, młodzież oraz amatorzy różnego rodzaju sportów rekreacyjnych. Na lewym brzegu rzeki Ropy powstało osiedle mieszkaniowe, ale później równolegle do biegu rzeki, wybudowano „małą obwodnicę” Miasta, która skutecznie oddziela zieleń Parku Miejskiego, stanowiącego „zielone płuca” dla mieszkańców osiedla. Zurbanizowanie doliny rzeki wynikało z potrzeb rozwoju miasta, ale obowiązkiem naszym jest szeroko pojęta ochrona środowiska naturalnego i realizowanie zrównoważonego użytkowania oraz przywracania różnorodności biologicznej środowiska.
    Należy przypomnieć jak jeszcze na początku 80 – lat inaczej wyglądała przestrzeń dziś zurbanizowana. Z okien i balkonów budynków wielorodzinnych można było oglądać pola uprawne i pasące się zwierzęta hodowlane, rano mieszkańców budził świergot ptaków różnych gatunków, a wieczorem na nocny odpoczynek na drzewach gromadziły się kolorowe bażanty.
    Można tu przytoczyć wiele jeszcze innych przykładów świadczących o negatywnych skutkach niezrównoważonego użytkowania zasobów naturalnych środowiska.
    Realizacja podjętej inicjatywy lokalnej zmierza do przywracania w miarę możliwości różnorodności biologicznej środowiska oraz gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej do celów gospodarczych, np.: pielęgnacji zieleni na osiedlu.
    Gromadzenie wody opadowej znali i z powodzeniem stosowali nasi dziadkowie i ojcowie. Dzisiaj racjonalnie myślący obywatele również wykorzystują wodę opadową potocznie zwaną „deszczówką” lub również tzw. „szarą wodę” dla celów gospodarczych. Ograniczenie zużywania wody uszlachetnionej z naszych kranów jest działaniem proekologicznym i ekonomicznie uzasadnionym – wystarczy dokładnie przeanalizować poniesione koszty związane z uzdatnieniem i przesyłem wody do naszych mieszkań oraz późniejszym oczyszczaniem ścieków.
    Ochrona środowiska i przywracanie różnorodności biologicznej środowiska polegać będzie między innymi na :

  • Zwiększeniu stanu zadrzewienia przez nasadzenie 35 drzewek różnych gatunków oraz 15 krzewów ozdobnych, w tym również krzewów leszczyny.
  • Odtworzenie siedlisk małych ptaków i wiewiórek przez montaż budek lęgowych dla ptaków i wiewiórek oraz kilku karmników dla ptaków zimujących.
  • Montaż dwóch zestawów do zbierania, gromadzenia i przepompowywania wody deszczowej.


    Korzyści dla lokalnego środowiska naturalnego to między innymi: zwiększenie stanu zadrzewienia, odtworzenie siedlisk małych ptaków i wiewiórek, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez absorbuję CO2 przez nowo nasadzone drzewka i krzewy, zmniejszenie uciążliwości hałasu przez utworzenie w przyszłości przez dodatkowo nasadzone drzewka naturalnego ekranu dźwiękochłonnego oraz równocześnie zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10, pochodzącego od ciągów komunikacyjnych, wprowadzenie racjonalnej gospodarki wodno – ściekowej.


    Sprawna realizacja i szybkie osiągnięcie planowanych efektów będzie możliwe przez liczne włączenie się obywateli w realizację zadania, do której autorzy gorąco zapraszają.


    Wspólnie chrońmy nasze środowisko naturalne byśmy mogli zdrowo i bezpieczne żyć, pozostawmy go naszym dzieciom i następnym pokoleniom w stanie możliwie takim, jakim było przed niezrównoważonym działaniem człowieka.

    Pamiętajmy ! ! ! Mamy obowiązek podejmowania działań proekologicznych, przynoszących korzyści współczesnym, ale także przyszłym pokoleniom, gdyż nie odziedziczyliśmy ziemi po naszych rodzicach, ale pożyczyliśmy ją od naszych dzieci



    Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej .


    Za jego treść odpowiada wyłącznie Stowarzyszenie Ekopsychologia

    Opracowanie: Bogusław Wojewodzic

     Ogłoszenie title=

  • Strona 17 z 31 << < 14 15 16 17 18 19 20 > >>
    ULUBIONE I STARTOWA
    SZYBKI KONTAKT Ciepłowniczy
    tel. 18 353 88 41
    RODO

    RODO

  • Klauzula dla Członków
  • Klauzula dla kontrahentów
  • Zgłaszanie Awarii

    Zgłaszanie Awarii!

    BLANKIETY WPŁAT

    Biecka

    Kołłątaja 11

    KROMERA 6

    niepodległości 2

    Niepodległości 4

    Firmy
    W budynku Administracji znajduja się 2 firmy takie jak:

    POSTMAN!

    Gabinet psychologa